Strona początkowa I O nas I Biografie I Strumień I Sklep I Przekład Odzyskiwania NT I Audycje radiowe I Kontakt I Linki

 

Witness Lee – Biografia

Witness Lee urodził się w 1905 roku w północnych Chinach. Wychował się w chrześcijańskiej rodzinie i otrzymał wykształcenie w urządzonych na styl amerykański szkołach anglojęzycznych, sponsorowanych przez denominacje Południowych Baptystów i Amerykańskich Prezbiterian. W wieku 19 lat usłyszał zwiastowanie wędrownej chińskiej ewangelistki i został w niezwykle dynamiczny sposób pochwycony dla Chrystusa. Bezzwłocznie poświęcił resztę swego życia głoszeniu ewangelii. W jego osobistym świadectwie czytamy:

Wciąż pamiętam doświadczenie, w którym po raz pierwszy ukazał mi się Bóg chwały. Było to po południu tego samego dnia, w którym zostałem zbawiony. Kiedy wyszedłem z sali spotkań na ulicę, wydawało mi się, że wszystko jest inne. Przystanąłem przy drodze i pomodliłem się do Boga: „Boże, nie chcę niczego innego. Pragnę jedynie Ciebie”.

Ukończywszy naukę, Lee nie wybrał pracy księgowego, lecz cały swój czas poświęcił służbie dla Pana Jezusa, która trwała niemal 65 lat.
W swojej służbie Witness Lee bardzo wcześnie nawiązał kontakt z Watchmanem Nee, sławnym kaznodzieją, nauczycielem i pisarzem, którym Pan bardzo posłużył się w Chinach. Ich pierwsze spotkanie miało miejsce w 1932 roku, gdy Watchman Nee przybył do rodzinnego miasta Witnessa Lee, Czefou. Czas spędzony wspólnie w ciągu tych kilku dni wywarł na Lee niezatarte wrażenie i doprowadził do przemiany całej jego więzi z Panem oraz podejścia do Biblii. W spisanej przez siebie biografii Watchmana Nee (Watchman Nee–A Seer of the Divine Revelation in the Present Age, wyd. Living Stream Ministry), Lee napisał:

Czas spędzony z Watchmanem w ciągu tamtych dni wywarł na mnie niezatarte wrażenie słodyczy, uroku, atrakcyjności i nowości Pana. Te dni stały się źródłem mego nowego początku w podążaniu za Panem i sprawiły, że dokonałem zasadniczego zwrotu od poznania ku życiu. Dzięki tym wspólnym dniom spędzonym z Watchmanem Nee zacząłem nawiązywać z Panem bardziej osobistą społeczność. Pan stał mi się droższy. Doświadczenie to przewyższało nawet doświadczenie zbawienia. Pamiętne dni spędzone z Watchmanem Nee miały wpływ na moją ścieżkę w Panu przez wszystkie następne lata, począwszy od 1932 roku. Nie zapomnę tych dni na wieczność! Były one dla mnie niewypowiedzianym miłosierdziem i łaską.

Dostrzegłszy w nauczaniu Watchmana Nee głębię świeżej obecności Boga, Witness Lee poświęcił się niezwłocznie podążaniu za jego prowadzeniem w dziele Pańskim i bez wahania przystąpił z nim do pracy pod jego przewodnictwem. W Chinach Witness Lee był znany ze swych niestrudzonych podróży i usilnych starań nad wprowadzeniem w praktykę wizji, którą miał Watchman Nee odnośnie kościołów, które powstawały w całym kraju i przyjmowały ich zwiastowanie. Od 1934 roku Watchman Nee powierzył Witnessowi Lee niesienie odpowiedzialności za kierowanie swym wydawnictwem, które nosiło nazwę Shanghai Gospel Bookroom i zostało założone przezeń kilka lat wcześniej.

Na krótko przed przejęciem władzy przez komunistów w 1949 roku, Witness Lee został wysłany przez Watchmana Nee i innych współpracowników w Chinach na Tajwan, by nie dopuścić do zaprzepaszczenia tego, co Pan im dał. Watchman Nee polecił Witnessowi Lee kontynuowanie, poza granicami kraju, pracy wydawnictwa, które zmieniło swą nazwę na Taiwan Gospel Bookroom. Od tamtej pory Taiwan Gospel Bookroom stał się powszechnie uznawanym wydawcą dzieł Watchmana Nee poza obrębem Chin. Po przyjeździe na Tajwan w maju 1949 roku Witness Lee rozpoczął dzieło budowania kościołów. Wkrótce objawiła się obfita łaska Pańska. Z niespełna trzystu pięćdziesięciu wierzących, którzy przybyli z Chin kontynentalnych, kościoły na Tajwanie wzrosły liczebnie w ciągu pięciu lat do dwudziestu tysięcy. Dzięki wytrwałej pracy Witnessa Lee to samo błogosławieństwo widać było również w większości sąsiednich państw na Dalekim Wschodzie.

W roku 1962 Witness Lee odczuł prowadzenie ze strony Pana, by przybyć do Stanów Zjednoczonych. Osiadł najpierw w Los Angeles, po czym ostatecznie w Anaheim, w Kalifornii. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wiele podróżował po całym kraju na zaproszenie licznych grup chrześcijańskich. W ciągu swojej trzydziestopięcioletniej służby w Ameryce usługiwał niestrudzenie na odbywających się co tydzień, pod koniec tygodnia, spotkaniach i konferencjach. Pozostawił po sobie kilka tysięcy wygłoszonych i zapisanych poselstw. Ostatnia konferencja, na której przemawiał, odbyła się w lutym 1997 roku. Witness Lee miał wówczas 91 lat.

Witness Lee niezłomnie trwał w przekonaniu, iż celem Boga nie jest wąsko pojmowane sekciarstwo, lecz Ciało Chrystusa. Dzięki tej niezłomności wielu innych przyjęło od niego tę samą wizję. Jednocześnie wierzący ci zaczęli się spotykać w każdym większym mieście Stanów Zjednoczonych, dokonując wyboru, by nie przyjmować żadnej konkretnej nazwy denominacyjnej, lecz spotykać się po prostu jako kościół w danej miejscowości. Wkrótce takie kościoły powstały na całej zachodniej półkuli, osiągając liczbę bliską efektom jego usilnej pracy na Dalekim Wschodzie. W ostatnich latach także pewna liczba nowych kościołów została wzbudzona w Rosji i państwach wchodzących w skład byłego Związku Radzieckiego, a także w wielu krajach Europy środkowo-wschodniej.

Większe znaczenie ma jednak praca wydawnicza Witnessa Lee. Kontynuował on wydawanie dzieł Watchmana Nee w języku angielskim, rozpoczął także publikowanie własnych pism. Pozostawił po sobie bogatą ekspozycję prawdy biblijnej, którą usługiwał przez kilka dziesięcioleci swej posługi. Jego główne dzieło, Life-study of the Bible, zawiera ponad 25 tysięcy stron komentarza do każdej księgi Biblii, dokonanego z perspektywy radowania się i doświadczenia przez wierzących boskiego życia Boga w Chrystusie poprzez Ducha. Liczne poselstwa, wygłoszone podczas konferencji, ukazały się drukiem; dają one przeszło 400 tytułów książkowych. Wiele z nich doczekało się tłumaczenia na co najmniej czternaście języków, w tym na chiński, hiszpański, rosyjski, koreański, japoński i portugalski. Pod względem geograficznym dystrybucja tych publikacji obejmuje swym zasięgiem sześć kontynentów. Pod kierownictwem Witnessa Lee przełożono na język angielski całą Biblię, zwaną Recovery Version, on sam zaś był redaktorem naczelnym nowego przekładu Nowego Testamentu na język chiński. Opatrzył swe dzieło obszerną liczbą przypisów, konspektów i duchowych odnośników, które znajdują się w tej wersji we wszystkich językach, na które została ona przetłumaczona. Ostatnio można usłyszeć audycje radiowe, nadające jego poselstwa w chrześcijańskich stacjach radiowych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Rosji i Polsce. W celu publikowania posługi, która została mu powierzona, w 1965 roku Witness Lee założył Living Stream Ministry, instytucję niedochodową, z siedzibą w Anaheim, w Stanach Zjednoczonych; jest ona oficjalnym przedstawicielem jego posługi oraz posługi Watchmana Nee. Podobne wydawnictwa założono w ponad dziesięciu innych krajach na całym świecie.

Posługa Witnessa Lee kładzie nacisk na doświadczanie Chrystusa jako życia oraz na praktyczną jedność wierzących jako Ciała Chrystusa. Podkreślając doniosłość obu tych kwestii, prowadził on pod swoją opieką kościoły ku wzrostowi w chrześcijańskim życiu i funkcjonowaniu. Członkowie kościołów miejscowych na całej ziemi znani są ze swego przywiązania do Pana Jezusa i Pisma Świętego oraz z gorliwości w krzewieniu wiary.

Dnia 9 czerwca 1997 roku, w wieku 91 lat, Witness Lee, niewolnik Chrystusa Jezusa, który trudził się bezinteresownie przez całe życie i wylał swoją istotę dla sprawy Pana, odpoczął od swoich dzieł i odszedł, by być z Mistrzem, którego kochał i któremu służył. Owoc życia i posługi Witnessa Lee jest świadectwem tego, iż Bóg łaskawie przyjął jego poświęcenie dla Chrystusa i Jego ewangelii, które towarzyszyło mu przez całe jego życie.

Więcej informacji o Witnessie Lee (w języku angielskim) można znaleźć na stronie www.witnesslee.org